Tényleg! Tiszta izgalom. Persze én csaltam, tudtam az előéletét, sőt, én voltam az első aki újkorában ment vele, még cikket is írtam róla a Motomix-be 2007-ben. Már akkor is tetszett, ezért is vettem meg. Meg azért is mert Marozsán Gabi nem volt egy motorgyilkos versenyző, illetve a második tulajdonosa, a sógorkomám Majnár Csaba sem pörgette szét a motorját. Voltak vele bajok természetesen, a három év versenyzés azért nem múlik el nyomtalanul.
Úgy vettem meg, hogy nem kellett átnéznem, nagyjából mindent tudtam hogy mi van vele, és ennek minden vásárlásnál-eladásnál így kellene lennie, az eladónak elmondani minden ismert bajt, javítást, és nem tódítani olyanról, ami nem került cserére (kenőanyagok, fékolajok leginkább). Persze ebben az esetben a vevőnek sem kellene alkudoznia olyanokon, amiket csak ráfog, hogy alkudjon még egy ötöst. Jójó, azt is tudom, hogy akkor hol maradna az izgalom. :-)
Én már öreg vagyok, nem hiányzik az ilyen huncutság, épp elég hogy átfutottam néhány aktuális állítást, ellenőrzést, egy napig így is szerelgettem. Hogy nagyon profinak látszódjak, csináltam képeket is, az ujjam is rajta van a fotókon. A képek hátterében lévő rozzant sufni-enterier, rendetlenség és egyéb limlom csak photoshop montázs, valójában patyolat műhelyem van csupa mester célszerszámmal!
Először a görbe kuplungkarral akartam valamit csinálni, de mivel nem volt tartalék Beta kar (egyedi gyártású karok, az AJP nem jó hozzá), így célszerszámok után nyúltam, és elővettem a Beta kuplungkar egyengető alátétet, illetve a hozzá tartozó kézi készüléket, és néhány szakszerű mozdulattal a helyére billentettem a dolgokat. Fontos, hogy határozottak legyenek a mozdulatok, ne túl nagyot üssünk egyszerre, és lehetőleg hidegen hagyjuk az anyagot. Ha melegítjük és hajlítjuk, úgy nagyobb íveket is ki lehet egyenesíteni, de túlságosan gyengül az anyag és következő esésnél már pattan is. Ez csak tapasztalat, semmilyen tudományos igével nem tudom alátámasztani.
Átnéztem a láncot,
lánckerekeket, egészen jók, kopás alig, a láncvezető lötyög, perselycsere lesz, majd egyszer. Most kap olajozást, elég lesz egy darabig. Lábtartók lötyögnek, tipikus Beta lazulás, a lábtartónyúlványt tartó csavarok kilazulnak, és berohadnak felváltva, a vége az átmenőcsavar lesz, hacsak nincs kedvünk venni új konzolt. Addig is szorgosan húzgálni és kenegetni, mint a jószerszámot.
Blokkvédő lemez alul szép egyenes, amiből arra lehet következtetni, hogy a gazdája nem csapkodta feleslegesen nagy lendülettel a szikláknak, ha még alul karctalan is, akkor vagy egyáltalán nem használták a motort, vagy kicserélték a lemezt nemrég. Apróbb olaj-benzinömlenyek,
szivárgások, természetesek, ha nem frissen mosott motorral van dolgunk.
Nézzük meg azért hogy pontosan hol van, és mi lehet az oka. Ami itt látszik teljesen természetes egy Betánál. A
vízpumpával voltak gondok, arról tudok. Marozsán csapvízzel töltötte fel, vagy valami hasonló csodaszerrel, ami kinyírta a vízpumpa szimeringet, ez teljes felújításon esett át, a csodás tömítés azért látható. Csavarokat meghúzgálom szépen, a felső blokktartók lazák, ez is volt a Technonál 10 éve is. Még jó hogy emlékszem ilyenekre. :-)
Minden más szépen a helyén, a kipufogó szépen horpadás mentesen csillog, nem nyúlunk hozzá, örülünk hogy egyben van. Szépen lassan minden alumíniumba kapaszkodó
acélcsavart át kell nézni időről időre, és ledrótkefézni,
bezsírozni (egyéb favorizált kenőanyag behelyettesíthető) mert összerohadnak, és megnyekkennek. A blokk körüli rész nagyjából oké.
Nézzük hátul. Rutinosan nyúlok a lengővillához, rángatom és várom hogy a szokásos félcentis kotyogás legyen, ami egy hároméves motornál alap. Hopp, itt nincs, nem is lesz. Nincs himbarendszer ami kikopjon, a fix rugóstagnak nincs lógása. Tudtam én, ezért is vettem ilyen masinát, csak fura elhinni hogy van ilyen. Ez olyan mint mikor ott állsz a másfél méteres sziklafal előtt, és tudod, hogy nyélgáznál felugrik a motor, csak nehéz elhinni, hogy nem a falba csapódva végzed mint a prérifarkas a gyalogkakukkos mesében. Álligatni is fogom majd azzal a kis imbusz csavarral ott fent, majd ha kint leszünk terepen és nagyjából bemelegedett a rendszer. A küllők szépen zenélnek, egyenletesen, fékbetétek még egy évet kibírnak nagyjából, a tárcsa örök életű, - hacsak el nem töröm egy sziklán - a kerékcsapágyak nem lötyögnek. Hátul oké.
Átfutom felül is a
plasztikokat, belekukkantok a légszűrő dobozba,
karcos, használtas plasztikok, elnyalt csavarfejek árulkodnak, hogy a motorkerékpár ápolás még éppen megfelelő volt, de nem az a tipikus babusgatóan gondoskodó. Inkább olyan versenyszerűen lényegre törő. Az alumínium deltabox vázon is furcsa ragadványok, mattulások. Tipikus tünete, mikor az agyagos-sáros verseny után csak lecsapatjuk a motort gőzborotvával, és hagyjuk rászáradni újra. Az agyagot muszáj letörölgetni, mert belekap mindenbe. Utálatos munka, de megéri, szép csillogós marad a motorunk évekig. Most egy kis gyors polírozás segített: mivel nem volt itthon polírpasztám, az olajos rongyra felvettem egy kevéske agyagport az ablakból (most nem kell röhögni, minden műhelyben van ilyen az ablakban nem? Vagy nem minden műhely van vályogból?) finoman átdörgöltem vele a legrondább részeket, aztán tiszta ronggyal gyorsan letörölgettem. Szép fényes is lett, tádámm!
Első kerékcsapágyak rendben, fékbetét még egy év, (Csaba nem fékezett, ment mint állat) kormánycsapágy csodálatos, nem piszkálom, kap egy kis wd40-et külsőleg innen-onnan hátha használ a csavarok berohadása ellen. Vagy valami másra, azt mondják mindenre jó. Halogattam, halogattam, végül ideértem. Mindig mondtam a sógorkomámnak, hogy görbe az a kormány, ő meg bizonygatta, hogy nem, hanem a sárvédő tartó konzol csavarja el az elejét. Én nem hittem, pedig neki volt igaza, de hogy erre rájöjjek, egy napig szereltem az egészet. Először méregetni próbáltam innen-onnan, de ez nem hozott sikert. Aztán leszereltem a Hondám kormányát, felraktam a Betára, akkor tudtam, hogy nem a kormány lesz, hiszen itt most ezt is görbének éreztem.
Szárat benéztem oldalról, az is kb. egyenes. Nem volt más hátra, bontottam. Minden csavart fellazít, és szépen módszeresen megnézni a telószárak feszülnek-e, és ha igen, akkor hol. Feszült egy helyen. A sárvédőtartó bigyónál, ahol Csaba mondta. A négy csavar csak feszengve ment a helyére, az pont annyit eltolt a száron, hogy görbének éreztem az elejét, és a szimering is kikönnyezett, ha jobban bekoppant az eleje. (azt tudni kell, hogy nekem a motorjaim milliméterre vannak belőve, ha egy kar, vagy a kormány csak annyit elmozdul, már álligatom egy órát, hogy helyén legyen újra.)
Először nagyobbra akartam reszelni a likakat, de aztán láttam, hogy hátul feszül, a telószár aljának nekiér. Kiflexeltem belőle két-három millimétert, és csodálatosan passzolt is a helyére. Ezek után egy fél óra rángatás, rugóztatás, tekergetés, és szuper egyenesen állt minden. Kivéve a sárvédőt, ami ferdén van szegecselve a tartóra, de ott a két milliméter kancsiság megengedett, és nekem is erőltetni kell hogy nem lehet minden tökéletes.
Bosszantó de nem gyilkos hiba, hogy az indítókart tartó csavar egy alátétet szorít a tengelyre, amin általában gyatra a hegesztés, és nagyon hamar lepattan. Már az 1996-os Techno-n is így volt, egyszer házilag körbe lett hegesztve, soha többé nem volt vele baj. Sajnos a trial motoroknál sűrűn előfordul, hogy valami nagyon tákolmányosan van rátéve és utólag kell házilag fabrikálni. ezek általában
apróságok, de kellően bosszantóak.
Kormánymarkolatokat kell még cserélni, mert szanaszét vannak szakadva. Majd ha lesz kedvem, vagy aláázik és lefordul a helyéből. Máris
kevertem a benzint 1:65-be (ezt csak azért emeltem ki, mert régen lehurrogtak, hogy azért mondok ilyen eszement keverési arányt, mert nem saját motorom, és a cég adja az új cuccost ha tönkremegy. Több motor is futott alattam 2-3 évet, és semmi bajuk nem volt. Persze a harmadik év végén már illett felújítani a dugó-gyűrű-csapszeg triót, de őszintén: három év edzés-verseny-bemutató után milyen motor az aminél nem kell?:), aztán usgyi kifelé a mezőre álligatni a karburátort, meg a teleszpókokat, hétvégén már a sziklákon kellene ugrándozni vele!